Az INTERREG V-A Szlovákia Magyarország Együttműködési Program Kisprojekt Alapja által társfinanszírozott VOGUE CAMP – Közös Kreatív Szakmai Csereprogram a “VOGUE CAMP” megvalósítása (FMP-E/1901/4. 1/003) projekt a kreatív szakmai ismeretek, gyakorlati készségek, szakmai tapasztalatok bővítését tűzte ki célul a fodrászat és a szépségápolás területén tapasztalatcserével, közös gyakorlatorientált képzéssel, a határmenti terület szépségipari szolgáltatásainak fejlesztése érdekében.
A projektben a célterületen működő szakközépiskolák, szakiskolák diákjai, fodrászok, kozmetikusok különleges lehetőséget kaptak a határon átnyúló képzési együttműködésre, mivel a tudásmegosztás és kapcsolatépítés során mindkét partner szervezett képzéseket mind a saját, mind pedig a partnerintézmény diákjai számára. Azonban a pandémia miatt a szlovák és magyar szakemberek és diákok részére a helyben történő, egyenként 15 fő részvételével tervezett csereképzések helyett egy távoktatási kurzus kidolgozása mellett döntött a konzorcium, a „terepen” rögzített videóanyagok elkészítésével 6 különböző modulban/témakörben, amely jelszó igénylésével jelenleg is elérhető a Google Classroom felületen. A modulok elkészítéséhez technikai eszközök is beszerzésre kerültek. Az egyes képzések elméleti és gyakorlati modulokból álltak. A tréning program a stílustanácsadáson, kozmetikai trendeken, hajfestésen, hajvágáson, melírozáson, frizurák készítésén, valamint digitális technológiák, mint például a “hajdiagnózis” alkalmazásán túl a szépségápolás területén elérhető legújabb technológiákkal is megismertette a résztvevőket. A tréning továbbá tartalmazta a kommunikáció fejlesztését is a szépségiparban. A képzést követően a trénerek különböző gyakorlati feladatok kiadásával és azok kiértékelésével ellenőrizték a résztvevők által elsajátított tudást. A fiatalok oklevelet is kaptak a kurzus elvégzése után.
A képzéseken bemutatott technológiák, mesterfogások, egyedi és újdonságnak számító szépészeti megközelítések/szolgáltatások innovatívvá tették a projektet, mivel az arra törekedett, hogy a résztvevőkkel a legnaprakészebb technológiákat, eljárásokat ismertesse meg és sajátíttassa el és ezáltal nagymértékben hozzájárult a piaci igények magas színvonalú kielégítéséhez a határmenti térségben. Hagyományos oktatás keretében ezeket az információkat, gyakorlatokat nem lehet ilyen formában elsajátítani, mivel a piaci elvárások változásai és a technológiák fejlődése rendkívül gyors tempót diktálnak, amelyet a tradicionális képzésekben nehéz lekövetni. A projekt tehát hiánypótló funkciót töltött be ezen a területen.
A képzések alapját egy közösen elkészített, magyar és szlovák verziókban az alábbi linkeken elérhető módszertani anyag képezte:
VOGUE CAMP módszertani anyag_HU
VOGUE CAMP módszertani anyag_SK
A nemzetközi együttműködés eredményeként a projekt hozzájárult a határon átnyúló oktatás színvonalának javításához, mivel az egyik fő célja az intézmények, a szakképző iskolák közötti közvetlen kapcsolatok kialakítása, csereprogram lebonyolítása, naprakész tudás- és tapasztalatcsere, valamint a hosszabb távú együttműködések megalapozása, elindítása volt.
A projekt partnerei:
A megvalósítás időszaka: 2020. február 1 – június 30.
Az elnyert ERFA támogatás összege: 48 255,67 EUR
A projekt teljes költségvetése: 56 771,37 EUR
A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.
A cikk tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.